Ara
Close this search box.

X-Ray Cihazını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

X-ray cihazları, güvenlik sektöründe büyük önem taşıyan sistemlerin başında gelmektedir. Yüksek güvenlik deneyimi sunan bu x-ray cihazlarını kullanırken, dikkat edilmesi gereken pek çok nokta mevcuttur. Bu noktalara dikkat ederek, güvenliğinizi üst seviyelere çıkarabilirsiniz. Sizde x-ray cihazı kullanımında dikkat etmeniz gereken noktaları merak ediyor ve bu konuda detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız “X-ray Cihazını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz. Böylelikle x-ray cihazını güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Hepinize keyifli okumalar ve iyi günler dileriz.

X-ray Cihazını Kullanırken Hangi Noktalara Dikkat Etmeliyiz?

X-ray cihazını kullanırken dikkat etmeniz 2 önemli unsur vardır. Bunlardan birincisi x-ray cihazının üzerinde bulunan uyarı etiketleri, ikincisi ise güvenli kullanım talimatlarıdır. Bu talimatlar doğrultusunda olası sorunlar ile karşılaşmayıp, güvenli bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu bahsi geçen noktaları detaylı şekilde açıklamak gerekirse;

1.Uyarı Etiketleri

X-ray cihazında belli başlı uyarı etiketleri bulunmaktadır. Bu etiketler x-ray cihazı hakkındaki güvenlik  uyarıları göstermektedir. Bu uyarılara dikkat ederek, x-ray cihazının durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte bahsi geçen bu uyarı etiketleri ve anlamları şu şekildedir;

Dikkat Radyasyon!

 

X-ray cihazının giriş ve çıkışında bulunan bu işaret, x-ray cihazında radyasyon olduğunun bilgisini vererek, radyasyona duyarlılığı olan kişilerin dikkatli olması gerektiğinin bilgisini verir.  Bu nedenle olabildiğince bu uyarı etiketine dikkat edilmesi gerekir.

Film Güvenliği:

Film güvenliği işareti olarak bilinen ve x-rayin giriş çıkış bölgelerinin yan alanlarda bulunan bu işaret, güvenlik personeline veya teknisyenlere, tarama işlemini tamamlandığını ve elde edilen görüntülerin incelenmeye hazır olduğunu bildirir. Böylelikle görüntüleri net bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Doğru Yerleştirilmiş Bagaj 

 X-ray cihazının giriş ve çıkışlarının yan bölümünde bulunan bu  işaret, bavulun x-ray cihazına doğru yerleştirildiğini bir sorun olmadığını ve konveyörden rahat bir şekilde geçebileceğini gösterir. Bu nedenle bavul konveyöre düzgün bir şekilde yerleştirildiğinde bu işaret belirir.

Yanlış Yerleştirilmiş Bagaj

X-ray cihazının giriş ve çıkış noktalarının yanında bulunan bu uyarı etiketi, bagajın x-ray cihazına düzgün bir şekilde yerleştirilmediğini, bu nedenle x-ray cihazının bagajı iyi bir şekilde inceleyemediğini gösterir. Bu uyarı etiketini gördüğünüzde mutlaka bagajı tekrar yerleştirip, x-rayden tekrar geçirmelisiniz.

Tehlikeli Voltaj

 

X-ray cihazındaki arıza işareti olarak da bilinen tehlikeli voltaj uyarı etiketi, cihazın içinde yüksek voltajlı elektriksel bileşenlerin bulunduğunu bu nedenle de kullanıcıların veya personelin dikkatli olması gerektiğini belirtir. Bu uyarı etiketi belirdiğinde geç kalmadan x-ray cihazının bakımı yapılmalı.

Ezilme, Sıkıştırma Tehlikesi

Oldukça dikkat edilmesi gereken ezilme ve sıkışma tehlikesi, x-ray cihazındaki en önemli uyarı etiketlerinden birisidir. Bu etiket özellikle x-ray kullanıcılarının ellerini veya vücutlarını cihazın çalışma mekanizmalarına yaklaştırmamaları, ekipmanın hareketli parçalarına dikkat etmeleri ve cihazın işleyişi sırasında güvenlik protokollerine uymaları gerektiğinin uyarısını verir. Böylece kullanıcılar daha güvenli bir kullanım deneyimi gerçekleştirirler.

Forklift Yükleme Pozisyonu

Genellikle büyük tünel ölçülerine sahip kargo tipi veya palet tipi x-ray cihazlarında var olan bu uyarı etiketi, genel olarak x-ray cihazlarının yan panelinde ve alt kısmında yer almaktadır. Bu uyarı etiketi, x-ray cihazından geçen ürünün, forklifte yüklerken dikkat edilmesi gerektiğini belirtir. Böylece x-ray kullanıcısının ve eşyanın güvenliği sağlanmış olur.

Güç Işığı Göstergesi

Güç ışığı göstergesi, cihazın güç durumu hakkında bilgi veren bir uyarı etiketidir. Güç ışığının etrafında bulunan bu etiket, iki farklı şekilde uyarı verebilmektedir. Birincisi yeşil ışık yanması, ikincisi ise kırmızı ışığın yanmasıdır. Güç ışığı yeşil yanıyorsa, cihazın güçlü bir şekilde çalıştığını ve kullanıma hazır olduğunu gösterir. Eğer güç ışığı kırmızı yanıyorsa,  ya cihazın kapalı olduğunu yada enerji kaynağından ayrıldığını gösterir. 

Alarm Göstergesi

X-ray cihazının genel durumu hakkında bilgi veren ve oldukça da önemli olan alarm göstergesi, alarm ışığının yanında yer almaktadır. Bu uyarı etiketi, 3 durumda uyarı verir. Bunlar; güvenlik taraması sırasında yasaklı veya şüpheli maddeler tespit edilirse, Cihaza normalden farklı bir şekilde yerleştirilmiş nesneler algılanırsa veya x-ray cihazına tünel boyutundan daha büyük madde konulmasıdır. Böylesi durumlarda mutlaka ya şüpheli maddenin uzaklaştırılması yada düzgün yerleştirilmeyen eşyanın, x-ray cihazına doğru yerleştirilmesi veya tünel boyutundan büyük maddenin x-ray cihazından çıkarılması gerekir.

Acil Durum Kapatma Düğmesi

X-ray cihazının da, kullanan kişinin açısından da önemli olan bu x-ray uyarı etiketi, x-ray cihazında güvenlik sorunlarının olduğunu veya olası arıza durumunun meydana geldiğini bu nedenle acil bir şekilde kapatılması gerektiğini gösteren bir uyarı etiketidir. Bu uyarı etiketini gördüğünüzde hemen x-ray cihazını acil durum düğmesinden kapatabilirsiniz.

1.2 Güvenlik Kullanım Talimatları

X-ray cihazlarının güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için güvenli kullanım talimatlarına uyulması oldukça önemlidir. Bu nedenle x-ray cihazını kullanmadan önce gereken uyarı ve ikazlara dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede hem kullanan kişinin güvenliği sağlanmış olur. Hem de  x-ray cihazının güvenliği sağlanarak, daha uzun süreli bir kullanım garantisi elde edilmiş olunur. İşte x-ray cihazını kullanırken, dikkat etmeniz gereken güvenlik talimatları;

 • X-ray cihazını kullanmadan önce mutlaka x-ray cihazını kullanacak kişinin, x-ray cihazını kullanmak için eğitim alması gerekir.
 • Bunun yanı sıra radyasyondan korunma ile ilgili gerekli eğitimlerin alınmış olması gerekir.
 • Buna ek olarak, x-ray cihazının teknik işlemlerini ve bakım prosedürlerini sadece görevli kişiler yapmalıdır.
 • Eğer x-ray cihazı 6 aydan fazla bir süredir kullanılmışsa, x-ray cihazının jeneratörünü açmayın. Bunun için bir x-ray teknisyeninden yardım almanız daha doğru olur.
 • X-ray cihazının jeneratörünü açmadan önce mutlaka sahada bulunan ekipman tarafından sağlanan güç voltajının, ekipmanın gerektirdiği güç voltajıyla tutarlı olduğundan ve güç kaynağının kapasitesinin ekipman tarafından kullanılan güçten daha düşük olmadığından emin olun.
 • X-ray cihazının güç kaynağı kesinlikle topraklanmalıdır. Topraklama yapılmayan x-ray cihazları yasaklanmalıdır.
 • X-ray muhafazası parçaları, kabloları veya konveyör bantları hasarlıysa, x-ray cihazı kullanılmamalıdır.
 • Cihazın kurşun perdesi hasarlıysa veya kurşun perdesi kanalı koruyamıyorsa, kesinlikle kullanımı yasaklanmalıdır.
 • X-ray cihazının herhangi bir parçası keyfi olarak değiştirilmemeli  veya modifiye edilmemeli.
 • X-Ray kontrol sistemi sadece cansız maddeleri denetlemek için kullanılabilir. İnsan ve hayvanlar denetlenemez.
 • Ekipmanın konveyör bandında durmak veya oturmak yasaktır ve uzun bir süre ekipmanın konveyör bandında ağır nesneleri istiflememeli veya konveyör bandına ağır nesneler fırlatılmamalı.
 • Ekipman çalışmaya başladığı zaman, ekipman kanalının içine girilmesi kesinlikle yasaktır.
 • Cihazın üzerine sıvı dökmemeye özen gösterin. Döküldüğü taktirde de derhal durdurun ve güç kaynağının bağlantısını kesin.
 •  Kontrol edilecek nesneler konveyör bandına, ekipman kanalının girişindeki etiketin gereklerine uygun olarak yerleştirilmelidir.
 • X-ray cihazı çalışırken mutlaka ısı dağılımı sağlayan, havalandırma delikleri örtülmemelidir.
 • X-ray cihazının günlük ve aylık bakımları yapılırken, kesinlikle güç kaynağı ile bağlantısının kesili olduğundan emin olun.

1.3 X-ray Güvenlik Koruması

X-ray cihazının kullanım sırasındaki güvenlik talimatları kadar, x-ray cihazının güvenliği içinde alınmış bazı önlemler mevcuttur. Bu önlemler x-ray cihazının daha sağlıklı çalışmasına aynı zamanda da uzun ömürlü kullanımı sağlamasına yardımcı olur. X-ray cihazının güvenli bir şekilde çalışması için alınan önlemler şu şekildedir;

 • X-ray cihazları yapısı gereği, aktif bir bileşene sahip olduklarından, yüksek basınç uygulandığında x-ray ışınları yayılabilir. Bu nedenle, nakliye, depolama sırasında ve elektriksiz koşullarda X-ışınları oluşmaz.
 • Sistemin tekli algılama dozu küçük olduğundan dolayı,  raf ve kolimatör bölümleri kurşun plakalarla korunmaktadır. Aynı zamanda giriş ve çıkış portlarının tümü, X-Ray hasarını etkin bir şekilde önleyen kurşun perdelerle donatılmıştır.
 • Bakım personelinin güvenliğini sağlamak adına, iki kilitleme anahtarı ile güvenlik altına alınmıştır. Böylece konveyör çalışmayı durdurduğunda veya  kanalda herhangi bir nesne olmadığında X-ışınları yayılmayacaktır.  Böylelikle bakım personeli X ışınlarından zarar görmemektedir.
 • X-ray cihazı ekipmanları, elektrik çarpması ve ekipman hasarını etkili bir şekilde önleyebilmek için bir topraklama işaretine sahiptir.
 • Kazaları ve tehlikeleri en aza indirgemek adına ekipmanın içinde aşırı yük koruma ve aşırı akım koruması mevcuttur.
 • Denge Elektronik’in X-Ray kontrol sistemleri, X-Ray ulusal standardı olan  GB15208-2005’teki güvenlik gerekliliklerine tamamen uygundur.

Denge Elektronik olarak 20 yılı aşkın süredir, birçok  firma ve kuruluşa üstün güvenlik hizmeti sunmak amacıyla x-ray cihazı hizmeti sağlamaktadır. Siz de güvenlik ihtiyaçlarınızı üstün kalitede karşılamak ve donanımlı bir güvenlik hizmeti almak istiyorsanız, x-ray cihazınızı güven içinde Denge Elektronik’ten temin edebilirsiniz.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#BirlikteGeleceğeGüvenle