Ara
Close this search box.

Metal Kapı Dedektörü Kurulumu ve Montajı Nasıl Yapılır?

Güvenlik standartları üst seviyeye çıkaran kapı tipi metal dedektörler, çoğu zaman karışık bir kuruluma sahipmiş gibi görünselerde, kurulumu oldukça basittir.  Sizde metal kapı dedektörlerinin kurulumu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız “Metal Kapı Dedektörü Kurulumu ve Montajı Nasıl Yapılır?” adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Böylece metal kapı dedektörü cihazının kurulumu hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.  İyi günler dileriz

Metal Kapı Dedektörü Kurulumu Nasıl Kurulur?

Kapı tipi metal dedektörler güvenliği üst düzeye çıkaran, oldukça güvenilir cihazlardır. Yüksek güvenilirliğe sahip olan bu cihazlar genel olarak çok komplike ve karmaşık bir yapıya sahiplermiş gibi görünseler de, çok kolay bir kurulum sistemine sahiptirler. Bahsi geçen bu kurulum sürecini 5 başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar; Kutu açılımı,  kurulum seçimi, ünite bağlantısı entegrasyonu, kapı tipi metal dedektörü dikey pozisyona getirme ve genel ayarardır. Bahsi geçen bu adımları incelemek gerekirse;

1.Kutu Açılımı

Denge Elektronik Kapı tipi metal dedektörleri iki ayrı kutuda paketlenip, gönderilir. Bunlardan birincisi, Kontrol Ünitesi Kutusu ikincisi ise Yan Panel kutusudur. Bu iki, kutuyu da teslim aldıktan sonra  kutularda yukarı yönlü ok işaretleri dikkate alınarak açılımı yapılmalıdır. 

Açılımını gerçekleştirdikten sonra talimatları dikkatli bir şekilde inceleyin. Aksi halde yanlış kurulum yapabilir veya cihaza zarar verebilirsiniz. 

Kurulum esnasında etrafınızda yürüyen merdiven veya döner kapı gibi hareketli metalik objelerin yanı sıra radyolar, telefonlar, televizyon monitörleri, güçlü elektronik motorlar bulunmadığından emin olun ardından kuruluma öyle başlayın. 

Tek Bir Kapı Tipi Metal Dedektör Kurulumu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kapı tipi metal dedektör kurulumu yaparken kesinlikle yürüyen insanların yolundan ve  elektriksel enterferans kaynaklarından uzak tutulmalıdır.
 • Ayrıca metal kapı dedektörü ve x-ray cihazı arasındaki mesafenin 100 cm olduğundan emin olunuz.
 • Kapı tipi metal dedektörü yerleştirirken, metal eşya sehpasının yanına yerleştirirken dikkat edilmeli
 •  Düşük güçlü elektronik cihazlar, RX Yan Paneline 1 metreden daha uzak bir mesafede durmalıdır.

Çoklu Kapı Tipi Metal Dedektör Kurulumu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapı tipi metal dedektörler yan yana ve iki x-ray cihazının arasında kalacaksa aşağıdaki kurallara dikkat edilmesi gerekir;

 • Rx Yan paneller olabildiğince birbirine bakmalı Tx panelleri ise diğer tarafta olmalıdır. Yani sıralama kısaca  TX-RX RX-TX TX-RX RX-TX şeklinde olmalı.
 • Aynı zamanda Kapı tipi metal dedektör ve X Ray cihazı arasında ortalama olarak 100 cm olmalı. Bunun yanı sıra, Kapı tipi metal dedektörlerin kendi arasında da 30 cm mesafe olmalı.

Diğer bir senaryo da ise;

Eğer metal kapı dedektörleri x-ray cihazının her iki yanına da yerleştirilecek ise, kurulumu aşağıdaki gibi yapılmalı.

 • RX Yan Panelleri olabildiğince  X-Ray tarayıcısından uzak tutulmalı. Bu yüzden Tx panelleri x-ray cihazının bulunduğu tarafta bulunmalı.
 • Her iki taraftada x-ray cihazı ile kapı tipi metal dedektör arasında 100 cm olmalı.

2.Kurulum Çeşitleri

 • Metal kapı dedektörünün kurulumu yapılırken, kontrol paneli aşağıya bakacak şekilde yavaşça çizilmez ve yumuşak alana yerleştirin.

 • Bu yerleştirmenin ardından kapı tipi metal dedektör parçalarını kutusundan çıkararak zemine yayın. Parçaları zemine yaydıktan sonra, kurulumuna başlayabilirsiniz.
 • Parçalar zemindeken ilk olarak, Kontrol Ünitesi ve Yan Panelleri, sağlanan D-SUB Kabloları ile birbirlerine bağlayın. Bağlantı yaparken,  8 adet panel bağlantı cıvatasını (her bir Yan Panel için 4 adet) kullanıp  alen anahtarını saat yönünde çevirerek, Yan panellerini kontrol ünitesine sabitleyebilirsiniz.

3.Ünite Bağlantısı Entegrasyonu

Kapı tipi metal dedektörlerinin doğru çalışabilmesi için ünite bağlantılarının doğru bir şekilde yapılması gerekir. Aksi halde metal kapı dedektörü çalışmaz. Bu noktada aşağıdaki ünite bağlantı entegrasyonunu dikkate alarak yapabilirsiniz. Bu sayede ünite kurulumunda zorluk çekmemiş olursunuz.

 • Ardından Kurulum A için, Yan Panel D-Sub Konnektörünü Kontrol Ünitesi soketine takınız. Böylelikle bağlantı kurulumunu yapmış olursunuz.
 • Yan Paneldeki RX’i Anakart üzerindeki RX’e D-SUB Kablosu ile bağlayın.
 •  Yan Paneldeki TX’i Anakart üzerindeki TX’e D-SUB Kablosu ile bağlayın.
 • TX Yan Panelini (sol) Numaralandırılmış Yan Panel Soketini Kontrol Ünitesinde aynı numaralara sahip konnektörlere bağlayınız. RX Yan Paneli (Sağ) – Numaralandırılmış Yan Panel Soketini Kontrol Ünitesinde aynı numaralara sahip konnektörlere bağlayınız.

 • Sonrasında Kurulum B için daha uzun D-Sub kabloları kullanın. Çünkü Kontrol Ünitesinin Anakart üzerindeki ilgili soketleri uzakta kalacaktır. 

 • Bunun içinde;
  Yan Paneldeki RX’i Anakart üzerindeki RX’e D-SUB Kablosu ile bağlayınız. Yan Paneldeki TX’i Anakart üzerindeki TX’e D-SUB Kablosu ile bağlayın.
 • Kablo bağlantıları tamamlandıktan sonra kabloların anakart üzerine tam olarak yerleşip/ yerleşmediğine dikkat edin. Bunun için Sarı-yeşil toprak kablolarının, Kontrol Ünitesinin içindeki deliklerden dışarıya doğru geçmesi gerekir.

 • Son kontrolleri tamamlandıktan sonra, Kontrol Ünitesinin arka kapağını kapatıp verilen anahtı kullanarak kilitleyin. 

4. Kapı Tipi Metal Dedektörü Dikey Pozisyona Getirme

 • Tüm montaj işlemleri bittikten sonra metal kapı dedektörünü yukarıya kaldırıp düz bir konuma getirmek için iki kişiyle dedektörü yukarı kaldırıp sabitleyin. Sabitleme yaparken olabildiğince  iki Yan Panelinin karşılıklı her iki noktası, 72 cm aralıklarla birbirine mükemmel şekilde hizalandığından emin olun.

5.Genel Ayarlar

Kapı tipi metal dedektörün bağlantıları ve kurulumları tamamlandıktan sonra bir diğer yapmanız gereken şey ise, genel kurumunu yapmaktır. Bu sayede metal dedektörün daha doğru çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken genel ayarlar şunlardır;

 • İlk olarak çıkan menüden dil seçiminizi yapın. Bunu yaparken Yukarı& aşağı butonlarını kullanabilir. Aynı zamanda da  SEL (√) tuşuyla seçiminizi yapabilirsiniz.
 • Sonrasında OKS ayarlarından tarih ve saat güncellemesini geçrkeletşrşn bunu yaparken, Yukarı ve aşağı butonlarıyla seçim yapıp, SEL (√) tuşuyla seçim yapın.
 • Ardından alarm ayarlarını ayarlayın. Alarm bölümünden yine yukarı aşağı yön tuşlarıyla geçiş yapıp, SEL (√) butonuyla seçim yapın.
 • Tüm bu işlemler bittikten sonra “gelişmiş ayarlar” alt menüsünden “yeni şifre belirle” kısmına girerek şifre oluşturabilirsiniz. 
 • Bunun yanında geçit sensörü ayarını yine “gelişmiş ayarlar” kısmından geçiş hızını ayarlayabilirsiniz. Bunu “geçit ayarı” alanından yapabilirsiniz.

Metal Kapı Dedektörü Kurulum Esnasında Alınması Gereken Önlemlemler

Kapı tipi metal dedektör cihazının kurulumu yapılırken mutlaka güvenlik önlemleri alınması gerekir. Böylece metal kapı dedektörünün  kurulumunu güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şeyler şunlardır;

 • Kapıyı monte etmeden önce, doğru ölçümler yapın ve uygun bir plan oluşturun. Bunu yaparken kapının yerleştirileceği alanın özelliklerini dikkate alın.
 • Kapıyı monte edeceğiniz yüzeyi düzeltmek ve temizlemek önemlidir. Eğer kapıyı bir duvara monte ediyorsanız, duvarın sağlam ve düz bir yüzeye sahip olduğundan emin olun.
 • Kurulum sırasında kişisel koruyucu ekipmanları kullanın. Böylelikle göz koruması, eldivenler ve uygun ayakkabılar gibi güvenlik ekipmanları kullanımı, kazaları önleyebilir.
 • Metal kapının ağırlığına dikkat edin ve montaj sırasında bu ağırlığın düzgün bir şekilde dağıldığından emin olun. Kapının menteşeleri ve diğer bağlantı noktaları doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.
 • Metal kapıyı monte edeceğiniz duvarın türüne göre uygun montaj yöntemini seçin. Çünkü duvar malzemesi, duvarın dayanıklılığını etkileyebilir.
 • Kapıyı monte ederken, olabildiğince yakınında bulunan elektrik ve su hatlarına dikkate alın. 

Sizde Denge Elektronik’in güvenlik alanında çığır açan profesyonel kapı tipi metal dedektör ile güvenliğinizi en üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#BirlikteGeleceğeGüvenle