X Ray Cihazından Kimler Geçemez?

X-Ray cihazları hayatımızın büyük bir kısmında hayatımızda yeri olan bir cihazdır. Havaalanı, AVM ya da bir plazaya gittiğinizde mutlaka x-ray cihazından geçmek durumunda kalırsınız. Bu x-ray cihazları çanta kontrolü ve kişi kontrolü için kullanılmaktadır. İçinden geçtiğimiz x-ray cihazları ile üzerimizde zararlı bir cisim olup olmadığı tespit edilmektedir. Düşük yoğunluklu manyetik alan kullanılan bu cihazların bir zararı olup olmadığı da merak konusudur. 

 

Bazı insanların x ray cihazından geçmesi önerilmez. Bu kişilerin başında kalp pili kullanan kişiler gelmektedir. Oluşan manyetik alan kalp pilinin çalışmasında sorun yaratabilir. 

X Ray Cihazı Hamilelere Zararlı mı?

Hamile kadınların x ray cihazı kullanmasına dair tartışmalar uzun yıllardır sürmektedir. Yapılan incelemeler x ray cihazlarının hamileler açısından zararlı olmadığına yöneliktir. Alanında uzman firmalardan tedarik edilen x ray cihazları, işinin ehli kişiler tarafından düzenli bakım işlemi gördüğü sürece bu ihtimal sıfıra iner. Fakat yine de hamilelerin x ray cihazı kullanımı konusunda tedbirli olmalarında fayda vardır. 

X Ray Cihazı Radyasyon Yayar mı?

X Ray Cihazından Kimler Geçemez?

X ray cihazlarında radyasyon konusundaki en yüksek yayılım yürüyen bantlı düzenektedir. Bu bandın içine el sokulmaması gerekmektedir. Bunun haricinde aşağıda yer alan tabloda x-ray cihazından geçiş başına alacağınız radyasyon miktarını inceleyebilirsiniz. 

 

50 Kez X-Ray Cihazından Geçmek = 

Dişçide Alınan Radyasyon

1000 Kez X-Ray Cihazından Geçmek = 

Göğüs Filmi Çektirirken Alınan Radyasyon

4000 Kez X-Ray Cihazından Geçmek = 

MR Çektirmek

200,000 Kez X-Ray Cihazından Geçmek = 

Mide Tomografisi Çektirmek 

Bu örneklemin gerçek olması için x ray cihazı bakımlarının düzenli olarak yapılması önemlidir. Blog yazımızın sonuna gelirken şunları eklemek isteriz; Denge Elektronik bünyesinde kiralama ve satış hizmeti sunulan x ray görüntüleme sistemleri uluslararası güvenlik standartlarına uygundur ve Denge Elektronik tarafından bakım ve onarım desteği düzenli olarak sağlanmaktadır. Dilerseniz güvenlik çözümleri inceleyebilirsiniz. 

 

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir